Ова страница на српском језику је архива свих чланака објављених до 01.09.2012.
чланци релевантни Српским медијима у БиХ могу се од сада наћи на нашем главном БХС сајту
BHS | Hrvatski | English | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Чланови Савјета За Штампу |
19.12.2011.
МЕДИЈСКА ШКОЛА ЕТИКЕ ЗА СТУДЕНТЕ НОВИНАРСТВА ИЗ БОСНЕ И ХЕРЦЕГОВИНЕ
Сарајево, 12-16. децембра 2011.
Хотел Bosnia
Савјет за штампу у Босни и Херцеговини одржао је шесту по реду Школу Медијске Етике за студенте новинарства из БиХ. Школа Медијске Етике одржана је у Сарајеву, у хотелу Босниа, у периоду од 12. до 16. децембра 2011. године.
Полазници школе били су 41 студент новинарства са: Филозофског факултета Универзитета у Тузли, Филозофског факултета Свеучилишта у Мостару, Факултета хуманистичких наука Универзитета „Џемал Биједић“ у Мостару, Факултета политичких наука Универзитета у Сарајеву и Факултета политичких наука Универзитета у Бањој Луци.
Циљ организовања ове петодневне Школе Медијске Етике био је пружити студентима новинарства из БиХ додатно знање о слободи професионалног извјештавања, принципима медијске саморегулације и регулације, новинарским кодексима, релевантним законима који се тичу медија, специфичностима извјештавања различитих врста медија, те важности промоције људских права и јавног интереса у медијима. Програм је био интензиван и разноврстан, предавачи из БиХ и Еуропе компетентни и стручни, што је увелико допринијело доброј радној атмосфери и великој пажњи полазника током свих пет дана едукације. Такођер, била је то прилика за младе људе из различитих крајева БиХ да се упознају, размјене искуства, стекну нова пријатељства и допринесу развијању свијести да је заједнички живот више него могућ у БиХ.
Школу је отворила Њ.Е. амбасадорица Савезне Републике Њемачке, гђа Ulrike Knotz. Амбасадорица Knotz је у поздравном говору за студенте нагласила колики значај професионални и слободни медији имају за развој демократског друштва.
Слику медија у Босни и Херцеговини, као одлично уводно предавање за наставак приче о медијског етици, студентима је представила др.сц. Лејла Турчило, доцентица на Факултету политичких наука у Сарајеву, Катедра за журналистику. Гђа Турчило је дала прецизан преглед тренутног стања у медијима у БиХ, те назначила шта све утиче на формирање медијске слике и каква је она тренутно.
Разлику између медијске саморегулације, као заштите слободе медија и слободе говора у демократском друштву, и регулације медија, студентима је појаснила гђа Љиљана Зуровац, Извршна директорица Савјета за штампу у БиХ, која је уједно била и модераторица и водитељица програма. Студентима је појашњен рад Савјета за штампу у БиХ, упознати су са етичким кодексима извјештавања, Кодексима за нове медије, Препорукама за медијске извјештаче са судова, Препорукама за третирање гендер садржаја у медијима, те начином улагања приговора грађана на штампане и он-лине медије. Појашњена им је основна мисија Савјета за штампу у БиХ и разлози због којих Савјет организује сличне едукацијске програме за младе новинаре, настојећи им појаснити значај етичког и професионалног извјештавања, као њихове најбоље заштите у будућем новинарском послу.
У наставку сесије о заштити новинара, гђа Борка Рудић, генерална секретарка Удружења „БХ Новинари“ студентима је приближила медијску легислативу и механизме заштите новинара у БиХ. Презентирала им је Препоруке Вијећа Еуропе за слободу говора и медијског извјештавања, и појаснила колики значај све те препоруке имају за њихов будући рад.
Интересантно уводно предавање другог дана Школе имала је гђа Claudia Busch, први секретар Њемачке амбасаде у БиХ, која је студентима говорила на тему Свјетска мрежа и оn-line медији: Слобода без граница - добробит или пропаст.
Такођер, занимљиво и корисно предавање било је о Агенцијском новинарству у времену нових медија, које је студентима презентирао г. Зекеријах Смајић, новинар и директор агенције „Сенс Сервис“. Нагласак његовог предавања био је на специфичностима агенцијског новинарства, новим технологијама и разумијевању агенцијског новинарства. Више о етичким кодексима у агенцијском новинарству, полазницима Школе је појаснио г. Зоран Илић, новинар и главни и одговорни уредник Федералне информативне агенције „ФЕНА“.
На крају другог дана Школе студентима је приказан филм „Године које су појели лавови“, аутора Боре Контића, новинара и директора Медиа центра из Сарајева. Филм је приказан као увод у предавање о важности рада бранитеља људских права, које је имала гђа Наталија Братуљевић, програм координаторица Civil Rights Defenders организације за БиХ, Србију и Црну Гору. Поред истицања важне улоге новинара у друштву, нагласак предавања гђе Братуљевић био је на важности промоције и заштите права мањина, те генерално о важности борбе грађана за своја права, поготово у контексту права мањина, жена, ЛГТБ популације итд.
Специфичности извјештавања о корупцији и антикорупцији студентима је трећег дана Школе презентирао г. Томислав Ћурић, стручни савјетник за борбу против корупције у Министарству безбједности БиХ. Он је истакао на који начин Министарство безбједности БиХ ради на превенцији и заштити од корупције, који су задаци ове институције у подручју борбе против корупције, те које се активности проводе како би Босна и Херцеговина у процесу придружења Европској Унији досегла стандарде које мора испунити у овој области.
Наставак трећег дана Школе био је предвиђен за практичан рад, гдје су студенти, кроз симулацију рада Жалбене комисије Савјета за штампу у БиХ, на стварним жалбама које је Савјет за штампу у БиХ разматрао у протеклом периоду, имали прилику научити више о Кодексу за штампу БиХ, начину улагања приговора, те свим елементима које Жалбена комисија Савјета за штампу у БиХ узима у обзир приликом разматрања жалби грађана. Ово је, уједно, био и најбољи начин да студенти примјене научено из претходних дана на конкретним примјерим, те да стекну искуство рада у групама, гдје сваки појединац може дати свој допринос.
Нагласак четвртог дана био је на новинарству и новим медијима. Новине и емитирање на интернету; новинске странице, e-zine, Weblog; Podcast, RSS-feed и друге карактеристике нових медија, полазницима Школе презентирао је гост из Белгије, г. Flip Voets, Омбудсман за медије и генерални секретар Фламанског Савјета за штампу Белгије. Он је говорио о значају нових медија, њиховом све већем утицају у свијету, улози коју је Twitter имао у револуцијама на Блиском Истоку, те значају и изазовима тзв. грађанског новинарства, гдје су грађани ти који дају почетну информацију новинару, на основу које он даље тражи и презентира вијест. Такођер, г. Воетс је говорио о Алијанси независних Савјета за штампу Еуропе, AIPCE, те важности које ова мрежа Савјета за штампу Еуропе има за све своје чланице. Редовни контакти, годишњи сусрети и размјерна искустава на скоро дневној бази, веома су важни за саморегулаторна тијела у цијелој Еуропи и шире, јер омогућавају брз проток информација и консултације везане за бројна питања с којима се Савјети за штампу сусрећу у свом раду.
Посебно значајно и занимљиво предавање било је на тему Медији и родна равоправност. Зашто је важно да медији разбијају родне стереотипе и дискриминацију по основу спола студентима је појаснила гђа Нада Лер Софронић, проф.др. директорица центра „Жена и друштво“, допредсједавајућа Жалбене комисије Савјета за штампу у БиХ. Кроз интересантне примјере из праксе, те кроз размјену искустава са студентима, указала је на стереотипе који владају у нашем друштву, те назначила колико је важно да медији, кроз своје извјештавање, укажу на те стереотипе и допринесу мијењању свијести код људи да дискриминација било које врсте треба бити неприхватљива у бх. друштву.
Посљедњег дана Школе, студенти су имали прилику сазнати више о уредничкој одговорности, извјештавању за принтанте и он-лине медије и професионалној одговорности према јавности. Предавач је био г. Фарук Борић, главни и одговорни уредник магазина „Дани“, члан Жалбене комисије Савјета за штампу у БиХ. Г. Борић је говорио о свом искуству рада у новинарству, изазовима са којима се сусретао у раду као новинар, те касније и као уредник, те свим оним битним елементима које новинар треба имати на уму приликом обављања свог посла.
Лекције научене током овог петодневног дружења студенти су имали прилику презентирати путем Квиза знања, као завршног дијела официјалног програма. Резултати које су студенти показали на квизу знања, најбољи су показатељ њихове заинтересованости за примјеном професионалних и етичких стандарда у будућем раду у новинарској струци.
Свечана додјела Цертификата за квалитетан и активан рад током реализације програма, и ове године била је изванредна, са роцк звијездом Ирином Капетановић, као специјалном гошћом. Шеста Школа Медијске Етике за студенте новинарства из БиХ показала је колико су важни овакви догађаји за повезивање младих људи из различитих средина. Њихово дружење се и даље наставља, што је евидентно и на Facebook групи Савјета за штампу у БиХ, али оно што је најважније јесте да њихово знање о етици траје и буде примјењено у медијима, што је и основни циљ овог цијелог догађаја.
Реализацију Школе омогућиле су Њемачка амбасада у Сарајеву, организација NED - National Endowment for Democracy и Civil Rights Defenders.
Facebook група: САВЈЕТ ЗА ШТАМПУ У БиХ: Школа медијске етике
Полазници Шесте медијске школе етике за студенте новинарства:
Развој сајта омогућен донаторским средствима Civil Right Defenders