Ова страница на српском језику је архива свих чланака објављених до 01.09.2012.
чланци релевантни Српским медијима у БиХ могу се од сада наћи на нашем главном БХС сајту
BHS | Hrvatski | English | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Чланови Савјета За Штампу |
ОЕБС МИСИЈА У БОСНИ И ХЕРЦЕГОВИНИ
СМЈЕРНИЦЕ ЗА МЕДИЈЕ У ОПХОЂЕЊУ СА ПОЛИЦИЈОМ
И полиција и медији имају легитимне, професионалне циљеве и задатке које морају поштивати и цијенити да би се постигла успјешна и узајамно корисна радна сарадња.
И полиција и медији се морају понашати у складу са законом.
1. Новинари требају бити спремни да открију свој идентитет у службеном контакту с полицијом.
2. Новинари требају са собом носити новинарску картицу током обављања професионалних дужности. Обично је довољна картица с именом, фотографијом, те називом, адресом, логом и печатом медија.
3. Новинари требају поштовати полицијске процедуре када прилазе мјестима с ограниченим приступом.
4. Од новинара се може захтијевати да од полиције или других надлежних органа траже допуштење за приступ посебним мјестима (нпр. мјесто злочина или сигурносни уређаји), и могу бити подвргнути посебним органичењима понашања (нпр. без фотографисања). У најгорем случају, услови приступа се требају унапријед утврдити.
5. Новинари се требају придржавати Кодекса за штампу у обављању својих професионалних задатака, укључујући и случајеве гдје је уплетена полиција.
6. Новинари требају посебно пазити да истинито извјештавају, и да избјегавају да намјерно и свјесно објављују нетачне, искривљене или варљиве информације. Новинари требају избјегавати да намјерно или свјесно објављују материјале који ће угрозити полицијски рад и/или истрагу.
7. Новинари имају обавезу да штите повјерљиве изворе информација уколико буду предмет полицијског испитивања. Новинари, као и грађани, имају право ангажовати адвоката, током полицијског испитивања.
8. Новинари сносе одговорност у случају откривања идентитета жртве насиља. Идентитет дјеце испод 18 година, биле то жртве или починиоци кривичног дјела, се треба чувати док полиција не открије имена. Идентитет жртава злочина почињеног из мржње, а нарочито жртава силовања, се не смије открити без жртвиног допуштења. Идентитет преминулих жртава се смије открити тек када се добије допуштење од уже породице, или након формалне идентификације.
9. Уколико се од новинара тражи да преда материјале које је направио легитимним новинарским путем, они могу тражити овлаштење на увид. Уколико полиција посједује овлаштење, тада могу привремено одузети материјале који могу послужити као доказ у кривичном поступку. Ови материјали се морају предати Суду на чување, или чување на неки дуги начин утврђен судом. У сваком случају, тај материјал се не би требао употребљавати за извјештавање, док се не добије правно мишљење.
10. Новинари се позивају да све случајеве пријетњи, злостављања, и/или застрашивања пријаве полицији, ИПТФ-у, ОСЦЕ-у, да би их они могли ријешити или вршити мониторинг.
Развој сајта омогућен донаторским средствима Civil Right Defenders