Ova stranica na hrvatskom jeziku je arhiva svih članaka objavljenih do 01.09.2012.
Objave relevantne hrvatskim medijima u BiH mogu se od sada naći na našem glavnom BHS sajtu
BHS | English | Српски | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Članovi Vijeća Za Tisak |
Sarajevo, 04. listopad 2004.
Vijeće za tisak BiH održalo redovitu sjednicu u Banja Luci
Vijeće za tisak Bosne i Hercegovine je 27. rujna tekuće godine održalo redovitu sjednicu u Banja Luci na kojoj su razmatrana brojna pitanja vezana za rad ove institucije.
Usvojen je novi Statut Vijeća za tisak BiH koji pored osnovnih odredbi sadržanih u prethodnom, otvara mogućnost povećanja broja članova Vijeća za tisak, definira način biranja novih članova, predsjedavajućeg i njegovih zamjenika, kao i ravnatelja Tajništva Vijeća za tisak. Također, analiziran je i usvojen Drugi Izvještaj Vijeća za tisak BiH o stalnom monitoringu tiskanih medija koji će biti distribuiran medijima početkom mjeseca listopada.
Razmatrani su i brojni prigovori na pisanje tiskanih medija koje je Tajništvo primilo u periodu nakon sjednice Vijeća održane u mjesecu lipnju u Mostaru . Od deset primljenih slučajeva, Tajništvo je tri riješilo putem medijacije, jedan je riješen bez posredstva Tajništva ili Vijeća (samoregulacija), jedan je van nadležnosti Vijeća, dok je preostalih pet slučajeva razmatrano na sjednici. Donesene su slijedeće odluke:
Prigovor se odnosio na urednički komentar oslobađajuće presude protiv g. Ismeta Bajramovća gdje je autor na neprimjeren način okarakterisao kako rad sudinice Marinović, tako i cijeli pravosudni sistem u BiH. Vijeće za tisak BiH je konstatiralo kršenje odredbi članka 1. Kodeksa za tisak (Opće odredbe) koje podrazumijevaju obvezu novinara i publikacija da održe visoke etičke standarde u bilo kojem trenutku i pod bilo kakvim okolnostima, kao i obavezu novinara da će “u svakom trenutku obavljati svoj posao u duhu pravednosti, istinitosti i pristojnosti pri skupljanju informacija, izvještavanju ili predstavljanju mišljenja” (Član 2. Kodeksa za tisak – Urednička odgovornost).
Podnosilac prigovora je uputio demanti redakciji lista “SAN” koji je djelomično objavljen u tekstu “Biber priznao da je njegov Sindikat zakonski nelegalan”, i to dio koji odnosi na stav g. Bibera o redakciji lista “SAN”, a ne i sami demanti tvrdnji iz spornih tekstova. Vijeće za tisak BiH smatra potrebnim uputiti g. Bibera da redakciji dostavi demanti koji neće sadržavati uvredljive opaske i komentare, već pojašnjenje slučaja i demantiranje tvrdnji. Takav demanti, redakcija lista “SAN” bi trebala objaviti u jednom od narednih izdanja u cilju objektivnog informiranja javnosti, a i sukladno odredbama članka 7. Kodeksa za tisak (Mogućnost odgovora).
Vijeće za tisak BiH se nada da će podnosilac prigovora i publikacija u pitanju postupiti u skladu sa preporukama Vijeća.
Obzirom da je glavni i odgovorni urednik lista “Rudar” izrazio spremnost da objavi demanti g. Softića u narednom izdanju, Vijeće za tisak BiH je odlučilo sačekati sa odlukom dok ne utvrdi da li je redakcija postupila u skladu sa dogovorom.
Vijeće za tisak BiH smatra potrebnim ispoštovati odredbe procedure za ulaganje prigovora Vijeća za tisak koja predviđa period od sedam do petnaest dana, od dana upućivanja prigovora, za odgovarajuću reakciju u vidu objavljivanja ispravke ili izvinjenja. Ukoliko redakcija ne objavi reagovanje Udruženja Q, Vijeće za tisak BiH će donijeti odluku o eventualnom kršenju Kodeksa za tisak u naznačenim tekstovima.
Više informacija o slučajevima razmatranim na sjednici ili riješenim medijacijom možete dobiti u Tajništvu Vijeća za tisak: tel: 033 372 270/271 ili email: Ova e-mail adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili JavaScript
-kraj-
< « | » > |
---|
Razvoj sajta omogućen donatorskim sredstvima Civil Right Defenders