Ova stranica na hrvatskom jeziku je arhiva svih članaka objavljenih do 01.09.2012.
Objave relevantne hrvatskim medijima u BiH mogu se od sada naći na našem glavnom BHS sajtu
BHS | English | Српски | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Članovi Vijeća Za Tisak |
PRIOPĆENJE ZA JAVNOST
Vijeće za tisak BiH je na svojoj desetoj redovitoj sjednici održanoj 18. studenog 2003. u Banja Luci donijelo slijedeće odluke na dostavljene prigovore.
Vijeće je raspravljalo o četiri primljena prigovora. Donešene su slijedeće odluke:
1. Vijeće za tisak u slučaju prigovora g. Milanka Mihajlice, predsjednika Srpske radikalne stranke Republike Srpske, na tekstove pod naslovom “Sprega sa nacionalnim strankama put beznađa” i “Tadić: Krajnji cilj jedna vojska BiH” objavljene u listu “Nezavisne novine” je donijelo slijedeću odluku: Prigovor se odbacuje.
G. Mihajlica se žalio na dva članka koje su objavile “Nezavisne novine”, a u kojima su bivši članovi Srpske radikalne stranke RS prikazani kao njeno legalno rukovodstvo. Smjenjeno rukovodstvo Srpske radikalne stranke RS je podnijelo prigovor Okružnom sudu u Banja Luci za promjenu lica ovlaštenih za zastupanje i predstavljenje stranke. Po donošenju sudske odluke “Nezavisne novine” objavljuju članak u kojem je prenešena odluka Okružnog suda Banja Luka o članstvu ove stranke, kao i izjava g. Mihajlice. Vijeće za tisak smatra da su “Nezavisne novine” postupile u skladu sa Kodeksom za tisak i dobrom novinskom praksom objavivši tekst koji odgovara demantiju upućenom od strane podnosioca prigovora, što je i razlog odbacivanja prigovora.
2. Vijeće za tisak u slučaju prigovora g. Zlatka Voljevice, rukovodioca Službe za informatiku i informiranje Općine Centar Sarajevo, na tekst pod naslovom “Nerazumno odbijanje”objavljen u listu “Dnevni avaz” je donijelo slijedeću odluku: Prigovor se prihvata.
Prigovor se odnosio na komentar dana prema kojem je načelnik Općine Centar g. Ljubiša Marković, kriv za gubitak investicije od 90 miliona maraka koliko bi firma Bosnia Bank International uložila u izgradnju modernog tržnog centra na mjestu robne kuće “Sarajka”.
Imajuću u vidu podatak da demanti podnosioca prigovora nije nikada objavljen, Vijeće za tisak smatra da je prekršen članak 7. Kodeksa za tisak (Mogućnost odgovora). Također, Vijeće za tisak smatra da je prekršen i članak 5. Kodeksa za tisak (Točnost i fer izvješćivanje) jer je publikacija preuranjeno donijela zaključke o ishodu slučaja, i to u vrijeme kad se još uvijek vode pregovori o iznalaženju najpovoljnijeg urbanističkog rješenja kako za investitora, Bosnia Bank International, tako i za Općinu Centar i njene građane.
3. Vijeće za tisak u slučaju prigovora g. Sulejmana Muhamedagića, predsjednika Općinske organizacije SUBNOR-a Velike Kladuše, na tekstove objavljene u listu “Kladuške novosti” je donijelo slijedeću odluku: Prigovor se odbija.
Prigovor g. Muhamedagića je zapravo reagiranje na tekst g. Sulejmana Latića pod nazivom “Profesor Carević izjednačio agresora i žrtvu” objavljen u rubrici “Reagiranja, pisma i reklame” Kladuških novosti. Iako sa zakašnjenjem, “Kladuške novosi” su objavile reagiranje podnosioca prigovora čime su ispunjene obveze iz članka 7. Kodeksa za tisak koji predviđa mogućnost odgovora u istom ili jednom od narednih brojeva publikacije na koji se prigovor odnosi.
4. Vijeće za tisak u slučaju prigovora g. Blaže Stevovića, direktora Alternativnog kluba i scene “Zoran Radmilović”na tekst objavljen u tabloidu “Prst”, je donijelo slijedeću odluku: Vijeće za tisak će upoznati sva relevantna tijela u BiH, kao i njenu javnost o ovom slučaju.
Podnosilac prigovora u svom dopisu traži da se tabloid “Prst” kazni zbog narušavanja svih novinskih kodeksa. Konstatirajući da je nemoguće stupiti u kontakt sa urednikom ove novine, g. Stevović želi da Vijeće zabrani rad ove novine.
Vijeće za tisak, nažalost, nema sredstva kojima bi mogao uticati na rad ove novine, kao ni mandat da kazni ili zabrani rad jedne novine. Sama činjenica da je nemoguće stupiti u kontakt sa glavnim i odgovornim urednikom otežava rad tajništvu Vijeća za tisak i onemogućava bilo kakav razgovor o samoregulisanju, Kodeksu za tisak ili mandatu Vijeća. Međutim, bez obzira na to, Vijeće smatra da bi javnost, Vijeće ministara BiH, Ministarstvo prometa i komunikacija i Ured visokog predstavnika trebali biti upoznati sa ovakvom jednom negativnom pojavom u društvu koja ne bi smjela biti ignorisana ili prepuštena slučaju.
Vijeće za tisak će svoj slijedeći sastanak održati u prosincu u Sarajevu.
Detaljnije informacije o svakom pojedinačnom slučaju možete dobiti u tajništvu Vijeća za tisak (Dženetića čikma 2, Sarajevo; tel/fax: 033 272 270/272) odnosno na web-strani Vijeća za tisak www.vzs.ba
Tajništvo Vijeća za tisak
< « | » > |
---|
Razvoj sajta omogućen donatorskim sredstvima Civil Right Defenders