Ova stranica na hrvatskom jeziku je arhiva svih članaka objavljenih do 01.09.2012.
Objave relevantne hrvatskim medijima u BiH mogu se od sada naći na našem glavnom BHS sajtu
BHS | English | Српски | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Članovi Vijeća Za Tisak |
UPRAVNI ODBOR i ŽALBENA KOMISIJA
VIJEĆA ZA TISAK U BOSNI I HERCEGOVINI
PRIOPĆENJE ZA MEDIJE
Na upravo održanim sjednicama Upravnog odbora i Žalbene komisije Vijeća za tisak u Bosni i Hercegovini, između ostalog se razmatralo i pitanje izvješćavanja o maloljetničkoj delinkvenciji.
Vijeće za tisak u BiH zaprimilo je desetine upita i od građana i od novinara iz redakcija tiska o punom imenovanju i objavljivanju fotografija maloljetnika koji su počinili krivična djela ubistva, pozivajući se na zaštitu interesa javnosti. Pozivi su se odnosili na pisanje o konkretnim slučajevima krivičnih dijela ubistava pokojnih gđe Ljubice Spasojević i Denisa Mrnjavca, u Sarajevu ove godine.
Upravni odbor i Žalbena komisija Vijeća za tisak u BiH tim povodom upućuju sljedeće preporuke tiskovnim medijima:
Povodom učestalih pitanja o načinu izvješćavanja o maloljetničkoj delinkvenciji, čiji se akteri uobičajeno u policijskim izvješćima identificiraju samo inicijalima, naglašava se istaknuto razlikovanje mlađih od starijih maloljetnika. Članak 11 Kodeksa za tisak o zaštiti djece i maloljetnika, posebno ističe zaštitu maloljetnika mlađih od 15 godina:
«U tretiranju djece i maloljetnika novinari su dužni krajnje obazrivo postupati, poštujući dobre običaje i Konvenciju o pravima djeteta, polazeći od interesa djeteta.
Novinari su dužni zaštititi identitet dijeteta u postupcima u kojima je inače isključena javnost.
Novinari ne smiju intrevjuirati ili fotografirati djecu mlađu od 15 godina, s pitanjima koja se odnose na obitelj djeteta, bez prisustva roditelja ili bez dozvole roditelja ili staratelja.
Tisak i periodična izdanja oprezno i s odgovornošću smiju identificirati djecu mlađu od 15 godina u slučajevima kada su žrtve krivičnih djela.
Tisak i periodična izdanja ne smiju ni pod kakvim okolnostima identificirati djecu mlađu od 15 godina koja su umiješana u kriminalne slučajeve, kao svjedoci ili optuženi.»
Također, Žalbena komisija Vijeća za tisak u BiH smatra da je u izvješćima o spaljivanju pokojne gđe Ljubice Spasojević, veliki broj medija, uglavom se pozivajući na zvanična institucionalna priopćenja, naglašavao podatak da se radi o maloljetnicima romske nacionalnosti. Preporuka je da, bez obzira na institucije i njihova zvanična priopćenja, mediji obrate pažnju kod izvješćavanja i ne identificiraju osobe po njihovoj nacionalnoj, etničkoj, vjerskoj pripadnosti, ili na bilo koji drugi diskriminirajući način, kako nalaže Članak 4 Kodeksa za tisak o diskriminaciji:
«Tisak i periodična izdanja moraju izbjeći prejudicirane i uvrjedljive aluzije na nečiju etničku grupu, nacionalnost, rasu, religiju, pol, seksualnu opredjeljenost, fizičku ili mentalnu bolest ili onesposobljenost.» Takve aluzije mogu biti napravljene jedino u slučajevima kada su u «direktnoj vezi sa slučajem o kojem se izvješćava.»
U konkretnim slučajevima počinjenih kriminalnih djela od strane starijih maloljetnika, nije problem punog identiteta starijih maloljetnika u izvješćima, već njihove identifikacije po etničkoj pripadnosti.
< « | » > |
---|
Razvoj sajta omogućen donatorskim sredstvima Civil Right Defenders