Ova stranica na hrvatskom jeziku je arhiva svih članaka objavljenih do 01.09.2012.
Objave relevantne hrvatskim medijima u BiH mogu se od sada naći na našem glavnom BHS sajtu
BHS | English | Српски | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Članovi Vijeća Za Tisak |
Vijeće za tisak u Bosni i Hercegovini,
samoregulacijsko tijelo za tiskane i online medije
KODEKS ZA TISAK I ONLINE MEDIJE BIH
UVOD
Ovaj Kodeks je izveden iz postojećih europskih standarda novinarske prakse. Kodeks ima za cilj postaviti osnove sustavu samouređivanja u tisku, koji će biti smatran moralno obvezujućim za novinare, urednike, vlasnike i izdavače printanih i online medija.
Novinari i urednici tiska i online medija će poštivati općeprihvaćene principe etike i štititi profesionalni integritet novinarstva. Pored ovoga Kodeksa, Zakoni i druga zakonom određena pravila u BiH, čine okvir za rad tiskovnih i online medija u BiH.
Ovaj Kodeks sadrži osnovne principe Memoranduma o razumijevanju potpisanog od Nezavisne unije profesionalnih novinara BiH, Saveza novinara BiH, Nezavisnog udruženja novinara Republike Srpske, Udruženja novinara Republike Srpske i Sindikata profesionalnih novinara Federacije BiH, a kojeg je prihvatila i Udruga hrvatskih novinara u BiH.
Urednici i izdavači tiska i online medija će osigurati da sve relevantno osoblje njihovoga medija bude informirano o ovome Kodeksu.
Urednici i izdavači tiska i online medija će osigurati da se odredbe ovoga Kodeksa u potpunosti poštivaju.
Ovaj je Kodeks usvojen od svih Udruga novinara u BiH na sjednici održanoj 29. travnja 1999. godine.
Kodeks je dopunjen: februara 2005., augusta 2006., decembra 2006. i juna 2011. od Vijeća za tisak u Bosni i Hercegovini, u konsultaciji sa Udrugama novinara BiH.
Opće odredbe
Novinari tiska i online medija u Bosni i Hercegovini (u daljem tekstu "novinari") imaju obvezu prema javnosti održavaju visoke etičke standarde u bilo kojem trenutku i pod bilo kakvim okolnostima.
Dužnost novinara i izdavača tiska i online medija je poštivati potrebe građana za korisnim, blagovremenim i relevantnim informacijama, kao i braniti načela slobode informiranja i pravo na pravedan komentar i kritičko novinarstvo.
Novinari u BiH će se pridržavati općeprihvaćenih društvenih standarda pristojnosti i poštivanja etničke, kulturne i religijske raznolikosti Bosne i Hercegovine.
Novinari će se pridržavati standarda ljudskih prava definiranih u internacionalnim i bosansko-hercegovačkim aktima o ljudskim pravima.
Novinari će razvijati svijest o ravnopravnosti spolova i poštivanju osobnosti kao integralnoga dijela ljudskih prava.
Novinari će štititi prava pojedinca, dok će u isto vrijeme podržavati pravo na informaciju koja služi javnome interesu. Ovaj Kodeks treba promatrati u svjetlu oba pomenuta značenja.
Članak 1
Interes javnosti
Interes javnosti, u značenju ovoga Kodeksa, definiran je kao - postupak i/ili informacija kojima je namjera pomoći javnosti u donošenju osobnoga mišljenja i odluka o pitanjima i događajima, uključujući i napore otkrivanja krivičnoga djela ili prekršaja, te spriječiti zavođenje javnosti nekom izjavom ili postupkom pojedinca ili organizacije.
Članak 2
Urednička odgovornost
Najvažnija odgovornost novinara i urednika je osigurati da njihov rad bude usmjeren ka poštivanju istine, kao i prava javnosti da sazna istinu.
Novinari će u svakome trenutku obavljati svoj posao u duhu pravednosti, istinitosti i pristojnosti pri sakupljanju informacija, izvješćivanju i predstavljanju mišljenja.
Plagijati, falsificiranje, namjerno prikrivanje važnih činjenica, primanje mita ili usluga koje bi uticale na rad novinara ili urednika, najteži su moralni prekršaji ove profesije.
Članak 3
Huškanje
Novinari će u svakome trenutku biti svjesni opasnosti koja se javlja kada mediji govorom mržnje podstiču diskriminaciju i netoleranciju.
Imajući u vidu takvu opasnost, novinari će dati sve od sebe kako ne bi huškali i/ili podsticali mržnju i/ili nejednakost po osnovi etničke pripadnosti, nacionalnosti, rase, religije, spola, seksualne orijentacije, fizičke onesposobljenosti ili mentalnog stanja.
Novinari neće ni pod kakvim okolnostima podsticati krivična djela ili nasilje.
Članak 4
Diskriminacija
Novinari moraju izbjeći prejudicirane i uvredljive aluzije na nečiju etničku grupu, nacionalnost, rasu, religiju, spol, seksualnu opredijeljenost, fizičku onesposobljenost ili mentalno stanje.
Aluzije na nečiju etničku grupu, nacionalnost, rasu, religiju, spol, seksualnu opredijeljenost, fizičku onesposobljenost ili mentalno stanje biti će napravljene samo onda kada su u direknoj vezi sa slučajem o kojemu se izvješćuje.
Članak 4a
Ravnopravnost spolova i poštivanje osobnosti
Novinari će izbjegavati direktne ili indirektne komentare kojima losobe stavljaju u neravnopravni položaj ili ih diskriminiraju po osnovi njihova spola, roda, spolnoga identiteta, rodnoga identiteta, rodnoga izražavanja i/ili seksualne orijentacije.
Članak 5
Točnost i fer izvješćivanje
Novinari neće objavljivati netočne ili krivonavodeće materijale u vidu fotografija, tekstova ili drugih materijala.
Fotografije i dokumenti ne smiju biti falsificirani i/ili korišćeni na krivonavodeći način.
Novinari ne smiju prikrivati i/ili zadržavati važne informacije čije bi obznanjivanje moglo materijalno uticati na tumačenje objavljenog izvješća i razumijevanje kod čitalačke publike.
Novinari imaju profesionalnu obvezu blagovremeno ispraviti bilo koju objavljenu informaciju za koju se ustvrdi da je netočna. Isprika i/ili ispravka će biti objavljena s dužnim isticanjem.
Novinari će uvijek izvješćivati istinito i točno o ishodu radnje poduzete u vezi s klevetom u koju su bili uključeni.
Novinari će izvješćivati samo na osnovu činjenica čije je podrijetlo novinaru poznato.
Kod izvješćivanja i komentiranja kontroverze, novine i periodična izdanja će se potruditi saslušati i predstaviti sve strane u sporu.
Ukoliko jedna strana u kontroverzi odbije da se stavi na raspolaganje novinaru, publikacija može opravdano navesti ovo odbijanje u svome izvješću.
Članak 6
Komentar, pretpostavka i činjenica
Novinari, iako slobodni izraziti svoja gledišta, moraju napraviti jasnu razliku između komentara, pretpostavke i fakta.
Članak 7
Mogućnost odgovora
Pravo na odgovor će biti prošireno na relevantne osobe ukoliko urednik procijeni da takav korak doprinosi točnosti i nepristranosti izvješćivanja.
Ukoliko je ikako moguće, biti će stavljena na raspolaganje mogućnost neposrednoga odgovora u izdanju publikacije u kojemu je objavljena optužba i/ili netočno navedene informacije, u dužini ne većoj od integralno objavljenoga teksta.
Članak 8
Krivo predstavljanje
Novinari će koristiti samo pravedna sredstva za doći do vijesti, dokumenata i/li fotografija.
Novinari i fotografi neće dolaziti do informacija i/ili fotografija putem zastrašivanja ili maltretiranja.
Neetički je krivo predstavljati nečiji identitet ili namjeru i koristiti se mahinacijama da bi se došlo do informacije za objavljivanje, osim u ekstremnim okolnostima i u zakonitoj formi, kada bi objavljivanje informacije dobijene na takav način jasno služilo javnome interesu.
Članak 9
Privatnost
Novinari će izbjegavati uplitanje u nečiji privatni život, osim ako takva uplitanja nisu potrebna u interesu javnosti.
Teme koje uključuju osobne tragedije biti će obzirno tretirane, a pogođenim osobama će se prići diskretno i sa suosjećanjem.
Članak 10
Osobe optužene za krivična djela
Novinari neće nikoga tretirati kao kriminalca prije donešenja sudskoga pravorijeka koji to potvrđuje.
Novinari imaju obvezu ne donositi preuranjene sudove o krivici optužene osobe.
Novinari imaju obvezu tiskati informaciju o odbacivanju optužbe ili oslobađanju osobe za koju su ranije objavili da je optužena ili da je suđenje počelo.
Članak 10a
Zaštita svjedoka
Novinari će pokazati posebni oprez i osjetljivost kod izvješćivanja o svjedocima u sudskim procesima za ratne zločine, poštivajući pravila i odredbe za neimenovanje zaštićenih svjedoka.
Novinari će općenito izbjegavati imenovanje svjedoka u sudskim procesima za ratne zločine, kao i imenovanje njihove rodbine i prijatelja, osim ako pozivanje na njih nije neophodno za potpuno, pravično i točno izvješćivanje o sudskom postupku, i ako to neće uticati na pogrešno tumačenje istine ili tok sudskoga procesa.
Članak 11
Zaštita djece i maloljetnika
U tretiranju djece i maloljetnika novinari su dužni krajnje obazrivo postupati, poštivajući dobre običaje i Konvenciju o pravima djeteta, polazeći od interesa djeteta.
Novinari su dužni zaštititi identitet djeteta u postupcima u kojima je inače isključena javnost.
Novinari ne smiju intervjuirati niti fotografirati djecu mlađu od 18 godina, s pitanjima koja se odnose na obitelj djeteta, bez prisustva roditelja ili bez dozvole roditelja ili staratelja.
Novinari ne smiju identificirati djecu mlađu od 18 godina u slučajevima kada su žrtve krivičnih djela.
Novinari ne smiju ni pod kakvim okolnostima identificirati djecu mlađu od 18 godina koja su umiješana u kriminalne slučajeve kao svjedoci, žrtve ili optuženi.
Članak 12
Reklamiranje i sponzoriranje
Reklame, političke reklame i sponzorirani članci i dodaci, moraju biti razdvojeni od uredničkoga sadržaja i jasno označeni kao ono što jesu.
Sponzorirani materijali moraju jasno ukazivati na izvor sponzoriranja.
Članak 13
Povjerljivost izvora informacija
Kada god je to moguće, novinari se trebaju oslanjati na otvorene, identificirane izvore informacija. Ovakvi izvori trebaju biti pretpostavljeni anonimnim izvorima, čije poštenje i točnost javnost ne može ocijeniti.
Novinari, međutim, imaju obvezu štititi identitet onih koji daju informacije u povjerenju, bez obzira na to da li su ili ne te osobe izričito zahtijevale povjerljivost.
Članak 14
Autorska prava
Novinari mogu koristiti razumne sažetke izvornika s ograničenim citatima, materijale iz drugih publikacija ili nositelja autorskih prava, bez izričite dozvole za to, sve dok je izvor naznačen na odgovarajući način.
Značajna uporaba ili reprodukcija cijelog materijala zaštićenog autorskim pravima, zahtijeva izričitu dozvolu nositelja autorskoga prava, osim ako takva dozvola nije navedena u samome materijalu.
Članak 15
Žalbe
Tisak i online mediji će na prigodnome mjestu sadržavati: ime, adresu, broj telefona, broj faksa i internet/e-mail adresu i kontakte odgovornoga izdavača i urednika, kojima mogu biti upućivane žalbe i prigovori na pisanje tiska i online izdanja.
Podnositelj žalbe, koji tvrdi da je u izvješćivanju došlo do kršenja ovoga Kodeksa, obratit će se izdavaču ili uredniku odgovornome za tisak ili online izdanje o kojem se radi, demantijem ne dužim od izvorno objavljenoga članka.
Vijeće za tisak u Bosni i Hercegovini, www.vzs.ba
Ova e-mail adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili JavaScript
+387 33 272 270 +387 33 272 271
Udruženje/Udruga "BH novinari", www.bhnovinari.ba
Ova e-mail adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili JavaScript
+387 33 223 818
Društvo novinara BiH,
Ova e-mail adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili JavaScript
+387 33 214 532
Udruga hrvatskih novinara u BiH,
Ova e-mail adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili JavaScript
Udruženje novinara Republike Srpske, www.novinarirs.com
Ova e-mail adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili JavaScript
+387 51 215 480
Razvoj sajta omogućen donatorskim sredstvima Civil Right Defenders