Ova stranica na hrvatskom jeziku je arhiva svih članaka objavljenih do 01.09.2012.
Objave relevantne hrvatskim medijima u BiH mogu se od sada naći na našem glavnom BHS sajtu
BHS | English | Српски | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Članovi Vijeća Za Tisak |
Broj:143-02/12
Datum: Sarajevo, 16.03.2012.
ODLUKA
Žalbene komisije Vijeća za tisak u Bosni i Hercegovini
po žalbi gđe Milkice Milojević, predsjednice Udruženja „BH novinari“
na tekst „Otkrivamo adrese ubica Bošnjaka Ljutočke doline“, objavljen u dnevnom listu „Dnevni avaz“ 07.02.2012.
ŽALBA SE PRIHVAĆA
Prekršeni:
Član 2 – Urednička odgovornost
Član 3 - Huškanje
Član 7 – Mogućnost odgovora
Član 9 – Privatnost
Član 10 – Osobe optužene za krivična djela
Kodeksa za tisak BiH
Žalbena komisija Vijeća za tisak u BiH razmotrila je žalbu gđe Milkice Milojević, predsjednice Udruženja „BH novinari“, na tekst „Otkrivamo adrese ubica Bošnjaka Ljutočke doline“, objavljen 07.02.2012. godine u dnevnom listu „Dnevni avaz“.
Žalbena komisija je zaključila da je prekršeno nekoliko Članova Kodeksa za tisak BiH: Član 2 -Urednička odgovovornost; Član 3 – Huškanje; Član 7 - Mogućnost odgovora; Član 9 - Privatnost, i Član 10 - Osobe optužene za krivična djela.
Žalbena komisija Vijeća za tisak u BiH prihvatila je žalbu gđe Milkice Milojević, predsjednice Udruženja „BH novinari“, na tekst „Otkrivamo adrese ubica Bošnjaka Ljutočke doline“, koji je objavljen 07.02.2012. godine u dnevnom listu „Dnevni avaz“.
Gđa Milkica Milojević uputila je redakciji „Dnevnog avaza“ i Vijeću za tisak u BiH reagiranje povodom teksta u kome je „objavljeno šest fotografija i jedanaest imena sa tačnim adresama stanovanja osoba“ koje se „´sumnjiče´ da su izvršile ratni zločin nad Bošnjacima 1992. godine u Ljutočkoj dolini kod Bihaća“. Redakcija „Dnevnog avaza“ nije objavila reagiranje.
„Ne sporeći da se zločin dogodio, i uz dužno poštovanje prema porodicama žrtava“, gđa Milojević je u reagiranju navela kako smatra da je „ovakav vid izvještavanja grubo kršenje Kodeksa za tisak BiH“, te kako „Dnevni avaz“ treba da „objavi izvinjenje i javno obrazloži motive objavljivanja navedenog teksta, u kome je neprofesionalnim izvještavanjem grubo prekršen Kodeks“.
Žalbena komisija Vijeća za tisak u BiH razmotrila je objavljeni tekst, te Reagiranje koje je gđa Milojević uputila redakciji „Dnevnog avaza“ i utvrdila da je list “Dnevni avaz” prekršio Član 2 - Urednička odgovornost, Kodeksa za tisak BiH, na što upućuje naslov i cjelokupna oprema teksta.
Član 3 - Huškanje, Kodeksa za tisak BiH, koji je prekršen navođenjem privatnih podataka osoba koje se u tekstu tretiraju kao „ubice Bošnjaka Ljutočke doline“, iako nema dokaza da je u krivičnom postupku utvrđena čak ni osnova sumnje za kvalifikacije navedene u tekstu.
Član 7 - Mogućnost odgovora, Kodeksa za tisak BiH s obzirom da reagiranje žalbenice nije objavljeno, u cilju tačnog i nepristrasnog izvještavanja, kako je predviđeno ovim Članom Kodeksa za tisak.
Član 9 - Privatnost, Kodeksa za tisak BiH, jer je narušena privatnost osoba imenovanih u tekstu kao “ubice”. Time se ugrožava sigurnost, ne samo navedenih lica, već i članova njihovih porodica.
Član 10 - Osobe optužene za krivična djela, Kodeksa za tisak BiH, iz razloga što se imenovane osobe kvalificiraju kao “ratni zločinci” i “ubice”, prije donošenja sudske presude koja to potvrđuje.
Član 2, Urednička odgovornost, Kodeksa za tisak BiH: „Najvažnija odgovornost novinara i urednika je osigurati da njihov rad bude usmjeren ka poštivanju istine, kao i prava javnosti da sazna istinu. Novinari će u svakom trenutku obavljati svoj posao u duhu pravednosti, istinitosti i pristojnosti pri sakupljanju informacija, izvještavanju i predstavljanju mišljenja. Plagijati, falsifikovanje, namjerno prikrivanje važnih činjenica, primanje mita ili usluga, koji bi uticali na rad novinara ili urednika, najteži su moralni prekršaji ove profesije.“
Član 3, Huškanje, Kodeksa za tisak BiH: „Novinari će u svakom trenutku biti svjesni opasnosti koja se javlja kada mediji govorom mržnje podstiču diskriminaciju i netoleranciju. Imajući u vidu takvu opasnost, novinari će dati sve od sebe kako ne bi huškali i/ili podsticali mržnju i/ili nejednakost na osnovu etničke pripadnosti, nacionalnosti, rase, religije, pola, seksualne orijentacije, fizičke onesposobljenosti ili mentalnog stanja. Novinari neće ni pod kakvim okolnostima podsticati krivična djela ili nasilje.
Član 7, Mogućnost odgovora, Kodeksa za tisak BiH: „Pravo na odgovor će biti proširen na relevantne osobe ukoliko urednik procijeni da takav korak doprinosi tačnosti i nepristranosti izvještavanja. Ukoliko je ikako moguće, na raspolaganje će biti stavljena mogućnost neposrednog odgovora u izdanju u kojem je objavljena optužba i/ili netačno navedene informacije, u dužini ne većoj od integralno objavljenog teksta.“
Član 9, Privatnost, Kodeksa za tisak BiH: „Novinari će izbjegavati uplitanje u nečiji privatni život, osim ako takva uplitanja nisu potrebna u interesu javnosti. Teme koje uključuju lične tragedije će biti obzirno tretirane, a pogođenim ličnostima će se prići diskretno i sa saosjećanjem.“
Član 10, Osobe optužene za krivična djela, Kodeksa za tisak BiH: „Novinari neće nikoga tretirati kao kriminalca prije donošenja sudske presude koja to potvrđuje. Novinari imaju obavezu ne donositi preuranjene sudove o krivici optužene ličnosti. Novinari imaju obavezu da objave informaciju o odbacivanju optužbe ili oslobađanju ličnosti za koju su ranije objavili da je optužena ili da je suđenje počelo.
Članovi/ce Žalbene komisije: Predsjedavajući, prof.dr Miodrag Živanović; sutkinja Nada Arsenić; advokat Dražen Zubak; dr. sc. Enes Osmančević; novinar Fuad Kovačević; prof. dr. Nada Ler-Sofronić; novinar Faruk Borić i novinar Milan Šutalo.
Predsjedavajući Žalbene komisije
prof.dr. Miodrag Živanović
Razvoj sajta omogućen donatorskim sredstvima Civil Right Defenders