Ova stranica na hrvatskom jeziku je arhiva svih članaka objavljenih do 01.09.2012.
Objave relevantne hrvatskim medijima u BiH mogu se od sada naći na našem glavnom BHS sajtu
BHS | English | Српски | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Članovi Vijeća Za Tisak |
Broj: 144-02/12
Datum: Sarajevo, 16.03.2012.
ODLUKA
Žalbene komisije Vijeća za tisak u Bosni i Hercegovini
po žalbi gđe Biljane Pepić,
na tekst „Otkrivamo adrese ubica Bošnjaka Ljutočke doline“, objavljen u dnevnom listu „Dnevni avaz“ 07.02.2012.
ŽALBA SE PRIHVAĆA
Prekršene odredbe Kodeksa za tisak BiH:
Član 3 – Huškanje
Član 5 – Tačnost i fer izvještavanje
Član 7 – Mogućnost odgovora
Član 9 – Privatnost
Član 16 – Žalbe
Žalbena komisija Vijeća za tisak u BiH razmotrila je žalbu gđe Biljane Pepić, na tekst „Otkrivamo adrese ubica Bošnjaka Ljutočke doline“,
objavljen 07.02.2012. godine u dnevnom listu „Dnevni avaz“.
Žalbena komisija utvrđuje kršenje Kodeksa za tisak BiH i sugerira uredništvu lista „Dnevni avaz“ da, u cilju tačnog i fer izvještavanja, objavi demanti gđe Biljane Pepić i ublaži štetu koju joj je nanio objavljivanjem pogrešnih i neprovjerenih informacija.
Žalbena komisija Vijeća za tisak u BiH prihvatila je žalbu gđe Biljane Pepić na tekst „Otkrivamo adrese ubica Bošnjaka Ljutočke doline“, objavljen 07.02.2012. godine u dnevnom listu „Dnevni avaz“.
Žalba se odnosi na tekst u kome su objavljena imena i adrese pripadnika Izviđačkog voda Vojske Republike Srpske. U tekstu je, između ostalog, navedeno i sljedeće: „Saša Ćurguz bivšoj supruzi Biljani Pepić ispričao je da je nad Bezdanom lično ubio 25 ljudi, a da su ostale poubijali njegovi ljudi“.
Gđa Biljana Pepić je povodom tih navoda, uputila demanti i zahtjev za izvinjenjem redakciji dnevnog lista „Dnevni avaz“, 12.02.2012. godine.
Demanti žalbenice nije objavljen.
Povodom navoda iz teksta od 07.02.2012. godine, gđa Pepić je navela: “Oštro demantujem podnaslov ‘Pričao supruzi’ gdje se pominje da je Saša Ćurguz pričao bivšoj supruzi Biljani Pepić kako je lično ubio 25 ljudi, a ostalo njegova grupa. Ja Biljana Pepić nisam davala nikakve izjave niti mi je dotični Saša Ćurguz pričao o bilo kakvim počinjenim ubistvima niti od toga bilo što znam”.
Također, dodala je i sljedeće: „Napominjem i izjavljujem da kad bih znala da je bilo tko počinio bilo kakav zločin bez obzira na nacionalnost iste bih prijavila nadležnim organima što je moja moralna i zakonska obaveza. Ja sam zgrožena navedenim tekstom i ako su navodi iz teksta makar djelimično tačni organi gonjenja odnosno tužilaštva bi sve optužene za ratne zločine morali da dovedu pred lice pravde. Navedeni članak je meni Biljani Pepić nanio ogromnu nematerijalnu štetu, objavili ste moje ime iako nisam sa tim bilo kako povezana da se sad osjećam ugroženom, od strane Srpskog i Bošnjačkog naroda“.
Žalbena komisija Vijeća za tisak u BiH razmotrila je objavljeni tekst, te demanti koji je gđa Pepić uputila redakciji „Dnevnog avaza“ i zaključila da je “Dnevni avaz” prekršio Kodeks za tisak BiH, i sugerira uredništvu lista da, u cilju tačnog i fer izvještavanja, objavi demanti gđe Papić, i ublaži štetu koju joj je nanio objavljivanjem pogrešnih i neprovjerenih informacija.
Član 3 - Huškanje, Kodeksa za tisak BiH, koji propisuje da će tisak „...u svakom trenutku biti svjesna opasnosti koja se javlja kada mediji namjerno ili nehotice podstiču diskriminaciju i netoleranciju. Imajući u vidu takvu opasnost, tisak će dati sve od sebe kako ne bi huškala i/ili podsticala mržnju i/ili nejednakost na osnovu etničke pripadnosti, nacionalnosti...“;
Član 5 - Tačnost i fer izvještavanje, Kodeksa za tisak BiH, s obzirom da gđa Pepić nije bila kontaktirana radi provjere tačnosti informacija objavljenih u tekstu;
Član 7 - Mogućnost odgovora, Kodeksa za tisak BiH, budući da demanti žalbenice nije objavljen;
Član 9 - Privatnost, Kodeksa za tisak BiH, prema kome „Tisak će izbjegavati uplitanje u nečiji privatni život, osim ako takva uplitanja nisu potrebna u interesu javnosti“;
Član 16 – Žalbe, Kodeksa za tisak BiH, jer nije uvažena žalba osobe čija su prava pisanjem članka narušena.
Član 3, Huškanje, Kodeksa za tisak BiH: „Novinari će u svakom trenutku biti svjesni opasnosti koja se javlja kada namjerno ili nehotice podstiču diskriminaciju i netoleranciju. Imajući u vidu takvu opasnost, mediji će dati sve od sebe kako ne bi huškala i/ili podsticala mržnju i/ili nejednakost na osnovu etničke pripadnosti, nacionalnosti, rase, religije, pola, seksualne orijentacije, fizičke onesposobljenosti ili mentalnog stanja. Tisak neće ni pod kakvim okolnostima podsticati krivična djela ili nasilje.“
Član 5,Tačnost i fer izvještavanje, Kodeksa za tisak BiH: „Novinari neće objavljivati netačne, krivonavodeće i iskrivljene materijale u vidu fotografija, tekstova ili drugih materijala. Fotografije i dokumenti ne smiju biti falsifikovani i/ili korišteni na krivonavodeći način.
Novinari ne smiju prikrivati i/ili zadržavati bilo kakve važne informacije, čije bi obznanjivanje moglo
materijalno uticati na tumačenje objavljenog izvještaja i razumijevanje kod čitalačke publike. Novinari
imaju profesionalnu obavezu blagovremeno ispraviti bilo koju objavljenu informaciju za koju se utvrdi da je netačna. Izvinjenje i/ili ispravka će biti objavljeni s dužnim isticanjem. Novinari će uvijek izvještavati istinito i tačno o ishodu radnje poduzete u vezi s klevetom u koju su bili uključeni. Novinari će izvještavati samo na osnovu činjenica čije je porijeklo novinaru poznato. Kod izvještavanja i komentara kontroverze, novine i periodična izdanja će se potruditi saslušati i predstaviti sve strane u sporu. Ukoliko jedna strana u kontroverzi odbije da se stavi na raspolaganje novinaru, publikacija može opravdano navesti ovo odbijanje u svom izvještaju.”
Član 7, Mogućnost odgovora, Kodeksa za tisak BiH: „Pravo na odgovor će biti proširen na relevantne osobe ukoliko urednik procijeni da takav korak doprinosi tačnosti i nepristranosti izvještavanja. Ukoliko je ikako moguće, na raspolaganje će biti stavljena mogućnost neposrednog odgovora u izdanju publikacije u kojem je objavljena optužba i/ili netačno navedene informacije, u dužini ne većoj od integralno objavljenog teksta.“
Član 9, Privatnost, Kodeksa za tisak BiH: „Novinari će izbjegavati uplitanje u nečiji privatni život, osim ako takva uplitanja nisu potrebna u interesu javnosti. Teme koje uključuju lične tragedije će biti obzirno tretirane, a pogođenim ličnostima će se prići diskretno i sa saosjećanjem”.
Član 16, Žalbe, Kodeksa za tisak BIH: „Tisak i online mediji će na prigodnom mjestu sadržavati: ime, adresu, broj telefona, broj faksa i internet/e-mail adresu odgovornog izdavača i urednika, kojima mogu biti upućivane žalbe i prigovori na pisanje tiska i online medija. Podnosilac žalbe, koji tvrdi da je u izvještavanju došlo do kršenja ovog Kodeksa, obratit će se izdavaču ili uredniku odgovornom za tisak ili online izdanje o kojem se radi, demantijem ne dužim od izvorno objavljenog članka.“
Članovi/ce Žalbene komisije: Predsjedavajući, prof.dr Miodrag Živanović; sutkinja Nada Arsenić; advokat Dražen Zubak; dr. sc. Enes Osmančević; novinar Fuad Kovačević; prof. dr. Nada Ler-Sofronić; novinar Faruk Borić i novinar Milan Šutalo.
Predsjedavajući Žalbene komisije
prof.dr. Miodrag Živanović
Razvoj sajta omogućen donatorskim sredstvima Civil Right Defenders